Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi, diş etinin kökleri açıkta bırakıp, apikale doğru yer değiştirmesi olarak tanımlanabilir. Diş etlerinde olan çekilme, olası bir diş hastalığının belirtisi olarak kabul edilmelidir. Uygun olmayan şekilde, sert diş fırçalama çekilmelerin en önemli sebeplerinden biridir. Dişlerin fırçalanması sırasında yapılan hatalar sebebiyle yaşanan çekilmelerde, gereken önlemleri alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Diş etlerinde meydana gelen çekilmeler, diş köklerini açıkta bırakacağından, diş kayıpları yaşanmaktadır. Çekilmeler iltihaplı veya iltihapsız şekilde gerçekleşebilir. Normalde 1 mm'den fazla olan diş eti çekilmelerinde patolojik bir durumun varlığı kabul edilmektedir. Bu çekilmeler sadece estetik bir durum olarak kabul edilmemeli, mutlaka tedavi edilmelidir.


Diş eti çekilmeleri kaç türlü olur?

 • Görünür diş eti çekilmesi: Serbest görünür haldeki diş etleri ve mine arasında oluşan çekilmelerdir.
 • Görünmeyen diş eti çekilmeleri: Serbest görünür diş etleriyle, tabanda bulunan ceplere inen diş etlerinde oluşan çekilmelerdir.
Kişilerde oluşan diş eti çekilmelerinin derecesi iki türlü yaşanan çekilmenin değerlendirilmesi ile belirlenmelidir. Bunun yapılmaması hastalığın ilerleyerek, diş kayıplarına sebep olmasına kadar gidebilir.


Diş eti çekilmesinin nedenleri nedir?

 • Yaşlanma: Çekilmelerin yaşlanmayla birlikte arttığı belirlenmiştir. Bu durum fizyolojik diş eti çekilmesi olarak adlandırılır.
 • Diş yapısındaki bozukluklar: Dişlerin diş arkı dışında bulunması ve üst ön dişlerin alt kesici dişlere baskı yapması nedeniyle çekilmeler olabilir.
 • İltihap: Dişlerde ve diş etlerinde uzun süre devam eden kronik iltihaplanmalarda, çekilmeler meydana gelebilir.
 • Yanlış diş fırçalama: Dişlerin fırçalanması sırasında, diş etlerine aşırı miktarda baskı uygulanması çekilmelere neden olabilir.
 • Yüksek frenum tutunmaları: Serbest diş eti kenarına yakın olan frenum, dudak hareketleri sırasında çekilmelere neden olabilir.
 • Periodontal operasyonlar: Uygulanan tedavi şekline göre, periodontal ceplerin tedavisi sırasında çekilmeler oluşabilir.
 • Alışkanlıklar: Kürdan, toplu iğne gibi cisimlerin dişlerin arasına sıkça sokulması diş etlerinde çekilmelere neden olan sebepler arasında yer alır.
 • Diş köklerinde olan morfolojik değişiklikler: Dış köklerinin dış bükey olması çekilmelere sebep olabiliyor.

Diş eti çekilmesinin belirtileri nedir?

 • Dişlerin fırçalanması esnasında diş etlerinde kanama meydana gelmesi.
 • Görünüm itibarıyla şiş, kırmızı ve hassas diş etlerinin olması.
 • Dişlerden kolayca ayrılan ve uzaklaşan diş etleri.
 • Diş etleri ve dişler arasında oluşan iltihabi akıntılar.
 • Dişler arasında aralıkların meydana gelmesi ya da mevcut aralıkların daha fazla artması.
 • Sallanan ya da giderek birbirinden daha fazla uzaklaşan dişler.
 • Isırma işlemini yaparken üst ve alt dişler arasında mevcut olan durumun değişim göstermesi.
 • Bölümlü olan protez uyumunda farklılık ve bozulma olması.
 • Sürekli hale gelmiş olan ağız kokusunun olması.
 • Hiçbir periodontal hastalık bulgusu vermeden ileri aşamalara ulaşan gözle görünür çekilmelerin olması.

Diş eti çekilmelerinin meydana getirdiği sorunlar nedir?
 • Estetik bozukluk: Çeşitli sebeplerle meydana gelen diş eti çekilmeleri bazı insanlarda estetik kaygılar yaratabilir. Bunun gibi sorunları açığa çıkan diş köklerini cerrahi yöntemlerle örterek aşmak mümkündür. Cerrahi yöntemlerle örtülemeyen diş kökleri, diş eti maskeleri ile tedavi edilebilir. Bunlar generalize ya da lokalize olmuş 3 ve 4. Sınıf çekilmelerdir. Diş eti maskesi diş etlerinin ve dişlerin üzerine koyulan sağlıklı diş eti dokusuna benzeyen epitezlerdir. Silikon bazlı ya da sıcak pembe akrilikten yapılabilir.
 • Aşırı dentin duyarlılığı: Çekilmeler sonucunda açığa çıkmış olan kökler, genellikle sement ile örtülmemiştir. Burada dentin açığa çıkmıştır. Bu durum dentinde aşırı duyarlılığa sebep olur. Dişlerin üzerinde bulunan mikroorganizmalar, bölgede iltihabi oluşumlara neden olurlar. Bu gibi durumlarda duyarlılığın giderilmesine çalışılmalıdır. Uygulanan topikal ilaç tedavisi başarılı olmazsa, cerrahi yöntemle açıkta kalan kök yüzeyleri örtülmelidir.
 • İltihap: Diş etlerindeki çekilmelerle oluşan iltihaplar, plaklardan dolayı oluştuysa, periodontal başlangıç tedavisi uygulanmalıdır. Dentin duyarlılığı sebebiyle oluştuysa, duyarlılığın ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi uygulanmalıdır. Vestibül derinliğin yetersiz kalmasından dolayı iltihap oluştuysa, cerrahi yöntemlerle derinlik arttırılmalıdır.
 • Kök çürükleri: Diş eti çekilmelerine bağlı diş köklerinde çürükler ortaya çıktıysa, dolgu yapılarak ya da çürük diş alınarak tedavi edilmelidir.

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Farklı sebeplerden meydana gelen çekilmeler, altta yatan sebebe göre tedavi edilmektedir. Estetik kaygıların olması halinde, kök yüzeyleri cerrahi yöntemle diş eti ile kapatılır. Açılmaların fazla olması halinde, pembe akrilik silikondan yapılan diş eti ile kapatılarak tedavi sağlanır. Çekilmeden dolayı köklerdeki dentin açığa çıktıysa, ilaç tedavisi ya da cerrahi yolla tedavi edilir. Diş etleri iltihaplı ise periodontal tedavi uygulanır. İltihaptan dolayı duyarlılık oluştuysa, bunun giderilmesine çalışılır. Diş çürüklerinden oluşan çekilmelerde, dolgu ya da çürük dişin çekilmesiyle rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Dişlere gereken önemi vermek, doğru diş fırçalamayı uygulamak, diş ipi kullanımını arttırmak diş etlerinde olan çekilmelerin önüne geçecektir. Diş etlerinde oluşan çekilmeler, mutlaka ilerlemeden tedavi edilmelidir.

Diş Eti Çekilmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Zirkonyum Diş Özellikleri

Zirkonyum Diş Özellikleri

Evde Diş Beyazlatma

Evde Diş Beyazlatma

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Lamine Diş Özellikleri

Lamine Diş Özellikleri

Hamilelikte Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti Nedir? ve Ortodonti Görevleri

Ortodonti Nedir? ve Ortodonti Görevleri

Diş Kanaması Neden Olur?

Diş Kanaması Neden Olur?

Güncel

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Fırçalamanın Faydaları Nelerdir?

Diş Fırçalamanın Faydaları Nelerdir?

Güncel

Beyaz Dişlerin Özellikleri ve Tavsiyeler

Beyaz Dişlerin Özellikleri ve Tavsiyeler

Diş Temizletmenin Faydaları Nelerdir?

Diş Temizletmenin Faydaları Nelerdir?

Yirmilik Diş Ameliyatı

Yirmilik Diş Ameliyatı

Çocuklarda Diş Kırılması

Çocuklarda Diş Kırılması

Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır

Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır

Diş Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Diş Protezinin Özellikleri

Diş Protezinin Özellikleri

Dişler Neden Çürür

Dişler Neden Çürür

Diş İpi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş İpi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Jeli Özellikleri ve Kulanımı

Diş Jeli Özellikleri ve Kulanımı

Diş Eti Ameliyatı ve Sonrası Bakım

Diş Eti Ameliyatı ve Sonrası Bakım

Diş eti ameliyatı, ilerlemiş derecedeki diş eti hastalıklarında uygulanan flap operasyonlarını kapsamaktadır. Diş eti hastalıkları arasında yaygın olarak görülen ha[...]

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları için ödeyeceğiniz ücreti merak ediyorsanız, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu işlemi evde ve doktorunuzun muayenehanesinde gerçekleştire[...]

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi sağlıksız bir dişin tekrar kazanılması için yapılan bir işlemdir. Dişin çürümesi veya travmalara maruz kalmasından dolayı ihtiyaç duyulan işlem, lok[...]

Diş Temizleme Yöntemleri

Diş Temizleme Yöntemleri

Diş temizleme, zamanla dişlerde biriken plağın ve diş taşı birikiminin dişlerden uzaklaştırılma işlemidir. Dişler sürekli olarak dişleri güçlendiren ve korunmasın[...]

Diş Çekimi Aşamaları

Diş Çekimi Aşamaları

Diş çekimi herkesin korktuğu bir şey olsa da hastanın zorlanmadığı aksine diş doktoru için zor olan bir olaydır. Hastanın ağrı duymaması için gereken önlemler alı[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6